מאפרות
מאפרות
קוסמטיקה
קוסמטיקה
פדיקור מניקור
פדיקור מניקור
בנית ציפורניים
בניית ציפורניים
 

אטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור

מהי בעצם אטופיק דרמטיטיס ?
אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור דלקתית כרונית עם נטייה להתפרצויות ומאופיינת ביובש על העור עם פריחה אך גם בגרד מעצבן ,ולכן לעיתים מאופיינת בפצעים רבים בעור כתוצאה מהגירוד הבלתי פוסק.
לרוב אטופיק דרמטיטיס מופיעה בשלב התינוקות, ויכולה להמשיך עד גיל הבגרות, אם כי לעיתים גם במבוגרים מובחנת אטופיק דרמטיטיס אך אצלם הינה הרבה יותר חריפה מאשר בילדים.
לרוב קיימת נסיגה בגיל ההתבגרות או לפחות הקלה משמעותית.
במחקרים בנושא לגבי נטייה לאטופיק דרמטיטיס נמצאו מספר גנים אשר במצבים בהם קיימת פגיעה תיתכן הופעת אטופיק דרמטיטיס . ולמרות זאת לא ניתן לאפיין במדויק את הסיבה הגנטית למחלה, אך ניתן לומר שלבני משפחה הקרובים אליהם קיים רקע של אסתמה /אסתמה של העור.
אטופיק דרמטיטיס יכול להתפרץ כתוצאה מסטרס נפשי, מזג אוויר יבש חם, אך גם כתוצאה מחומרים כמו חומרי ניקוי.
התופעה העיקרית באטופיק דרמטיטיס הינה גרד בלתי נסבל, פריחה אופיינית אשר מורכבת מנגעים הבולטים מעל פני העור והופכים לאדומים ועליהם לעיתים קשקשת. לעיתים כתוצאה מהגרד נגרם זיהום נוסף בעור ובמקרה שכזה המחלה מתמשכת והעור נהיה מעובה ומחוספס.
מיקום אופייני לפריחה הינו בהתאם לגיל:
תינוקות לרוב על הלחיים, קרקפת וצוואר עם נטיה להתפשטות לגוף ובעיקר מרפקים וברכיים.
ילדים לרוב הפריחה באזור הקיפולים כמו צוואר, ברכיים ומרפקים ולעיתים אף שורשי כפות ידיים וקרסוליים.
במבוגרים האזורים הינם בעיקר פנים צוואר בית חזה וגפיים.
הטיפול באטופיק דרמטיטיס הינו ממושך אך אינו מרפא.
חשוב להקפיד על שמירת ניקיון והיגיינה, עדיף להתקלח באמבטיית שמנים מאשר מקלחת, המים צריכים להיות פושרים היות ומים חמים גורמים להתלקחות. ניגוב העור לאחר מקלחת חייב להתבצע בטפיחות קלות ולא בשפשוף העור וכמובן חובה למרוח קרם מספר פעמים ביום על מנת למנוע יובש וגרד.
מוטב להקפיד על בגדים מכותנה ולא מצמר.
כמו כן להימנע עד כמה שאפשר מסטרס לשמור על רוגע נפשי עד כמה שניתן.
לצערנו הרב במקרים קשים הטיפול הינו אנטיביוטי ואפילו סטרואידים. אנטיביוטיקה ניתנת במקרים שבהם הגרד הרב גורם לפצעים מזוהמים ולכן חשוב כל כך להשתדל ולהימנע מגרד עד כמה שניתן. לעיתים מוסיפים תרופות אנטיהיסטמיניות על מנת להתגבר על הגרד.
החידושים הקיימים והמתקדמים ביותר היום הינם טיפול בפוטותרפיה – כלומר קרינת אור באורכי גל ספציפיים שנמצאו יעילים למטרה זו.
נכתב על ידי מירה איינהורן קוסמטיקאית רפואית ברחובות המתמחה בשיקום עור הפנים