מאפרות
מאפרות
קוסמטיקה
קוסמטיקה
פדיקור מניקור
פדיקור מניקור
בנית ציפורניים
בניית ציפורניים
 

אקנה – מחלת העור השכיחה ביותר בעשור השני והשלישי בחיים

אקנה הינה מחלת העור השכיחה ביותר בעשור השני והשלישי בחיים. עד 85 אחוז מאוכלוסיית המתבגרים/ות סובלים ממנה. שיא השכיחות הוא בגילאים 13-17 לנערות ובנערים בין 14-19 בממוצע. תופעת האקנה נגרמת מדלקת בבלוטות החלב וזקיקי השערות. נפוצה בעיקר בגיל ההתבגרות אך גם בגילאים מבוגרים יותר. היא נובעת מחוסר איזון הורמונאלי מתח נפשי פעילות יתר של בלוטות החלב תזונה לא מאוזנת ועוד.

האקנה מופיעה בעיקר בעור הפנים אך גם בחזה בגב ואפילו בזרועות. הפריחה היא רבגונית ומורכבת מנגעים לא דלקתיים (קומודונים), נגעים דלקתיים קלים (פפולות ופוסטולות) ונגעים דלקתיים קשים ועמוקים יותר(קשריות וציסטות). בדרך כלל ניתן לצפות גם בצלקות אטרופיות (שקועות), היפר טרופיות(מורמות) ואפילו קלואידים (בעיקר בחזה ובכתפיים).

מעבר לפגיעה האסתטית לאקנה מתלוות השפעות גם בהיבט פסיכולוגי עמוק-דימוי עצמי נמוך וחוסר ביטחון המובילים במקרים קשים עד דיכאון. ולכן חשוב שהטיפול יהיה מקצועי יעיל ומהיר.

מרבית הטיפולים המקובלים נוקטים בגישה של ייבוש העור בבית וניקוי מקומי של שחורים. לטיפולים אלה תופעות לוואי הכוללות היווצרות גירוי בעור המגורה ממילא ,הגדלת כמות תאי העור המתים, חסימת הנקבוביות בעור וכמובן בהמשך חזרה של כל השומנים-שחורים ולעיתים בצורה חריפה יותר.                                                                                                              הקושי הנפשי של הסובל מאקנה הוא גדול,כל הצצה במראה מציפה את המבוכה והחשש מתגובת הסביבה למראה העור הפצוע, האדמומי ומלא החטטים.

גורמים המחמירים אקנה:

  1. דיאטה- אדם לא יכול להיות בריא מבלי שיצרך יומיום במזונו ויטמינים, יסודות קורט (מינרלים) וחומצות אמינו, שהגוף זקוק להם כדי לתפקד כראוי.למרבה הצער,התזונה המודרנית נעשית יותר ויותר דלה בחומרי-מזון חיוניים,בגלל תיעוש המזון.
  2. מחזור החודשי-לפני הופעתו,יש התלקחות של האקנה ב70% מהנשים.
  3. הזעה-15% מהחולים מדווחים על החרפה בעיקר באקלים לח.
  4. מתח נפשי-עלול להחמיר אקנה בעיקר אצל נשים צעירות.
  5. תכשירים קוסמטיים המכילים שומנים כמו לנולין, וזלין ,שמנים צמחיים למיניהם העלולים להיות קומדוגנים ולהחמיר את נגעי המחלה.גם תכשירים המכילים זפת ותרכובות הלוגן כמו יוד וברום.

 

נרשם על ידי פזית קינן קוסמטיקאית ובעלת מרכז לאסתטיקה ברמת גן